” DOŻYNKI GMINNE – 2022 ROK ”

352

Dożynki Gminno-Parafialne w Drawsku 28 sierpnia 2022
W niedzielne popołudnie 28 sierpnia 2022 r. mieszkańcy Gminy Drawsko podczas Dożynek Gminno-Parafialnych dziękowali Bogu i ludziom za tegoroczne dary ziemi zebrane z pól, ogrodów, łąk i sadów. Uroczystość odbyła się w drawskim amfiteatrze z pierwszą w historii drawskich dożynek Mszą św. polową, a reprezentantami Rolników byli Starostowie – Ewelina Mazur z Piłki i Ryszard Pachulski z Drawska.
„…Na przestrzeni wieków dożynki zmieniały swój charakter. Tak dawniej, jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika na stoły trafia polski chleb. Bezpieczeństwo człowieka, to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest podstawą egzystencji ludzkiej i nic i nikt jej nie przekreśli, dlatego szczególne słowa podziękowania kierujemy dzisiaj w stronę Rolników i ich Rodzin…” akcentował w swoim wystąpieniu Bartosz Niezborała Wójt Gminy Drawsko.
Oficjalności
Tradycyjnie całość wydarzenia rozpoczęła się od Urzędu Gminy Drawsko. Jednak w tym roku w zupełnie nowej, znacznie skromniejszej odsłonie, na efekt który pracował cały sztab organizacyjny imprezy. Przed budynkiem drawskiego urzędu odświętnie udekorowanymi bryczkami pojechali na drawską plebanię Starostowie Dożynek z Wójtem Gminy Drawsko Bartoszem Niezborałą i Sołtysem wsi Drawsko Agnieszką Giś po Proboszcza Parafii Drawsko Księdza Mariusza Marciniaka, który wraz z Proboszczem Parafii Pęckowo Księdzem Andrzejem Ledą oraz wikariuszem misyjnym z Madagaskaru odprawił Mszą św. polową. Dziękowano Bogu za najcenniejszy dar jakim jest chleb powszechny z nauką pokory, bezinteresowności oraz odpłatą za codzienną pracę. Podczas mszy Ksiądz Mariusz Marciniak poświecił wieńce dożynkowe oraz dary, które w ofiarowaniu złożyli Starostowie, sołtysi i przedstawiciele władz Gminy Drawsko.
Ksiądz Mariusz Marciniak jest proboszczem Parafii Drawsko od niedawna. Poza duchowym przesłaniem jest także miłośnikiem muzyki, co pokazał podczas swojego koncertu w dniu dożynek śpiewając pieśni maryjne z zespołem „Zawirusowani”. I jak mówi „na modlitwę jest dużo sposobów, także śpiew”. Przepełniony słuchaczami amfiteatr, owacje na stojąco i bisy same mówiły za siebie. Wszyscy jesteśmy pod dużym wrażeniem talentu Księdza, zaangażowania i kontaktu z parafianami, a to już dobry początek.
Ceremoniał Święta Plonów– obrzęd dożynkowy zaprezentowały dzieci ze świetlicy w Drawsku – Szkoły Podstawowej im. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby w Drawsku. Przekazanie chleba Starostom oraz Wójtowi Gminy Drawsko symbolizować ma dostatek na przyszły rok i dalsze lata, aby żadnemu mieszkańcowi go nie zabrakło. Profesjonalizm występujących, kolorowe stroje i dostojny polonez, udało się w okresie wakacyjnym przygotować dzięki pracy dzieci i Hanny Gapskiej, która koordynowała nie tylko tą część dożynkowego święta.
Całość uroczystości oficjalnie otworzył Bartosz Niezborała Wójt Gminy Drawsko, a przemówienia okolicznościowe wygłosili: Ryszard Jabłonowski Przewodniczący Rady Gminy Drawsko, Krzysztof Czarnecki Poseł na Sejm RP, Jarosław Maciejewski Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, Adam Bogrycewicz Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Krystian Kawczyński Radny Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego w imieniu Starosty Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Feliksa Łaszcza.
Starostowie
Starościna – Ewelina Mazur z Piłki wraz z mężem Franciszkiem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 60 ha użytków rolnych, z czego 17 ha stanowią lasy. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka i bydła opasowego (70 zwierząt, w tym 34 krowy). Gospodarstwo korzysta z programów i dotacji unijnych.
Starosta – Ryszard Pachulski z Drawska od dziecka związany jest z rolnictwem. Wspólnie z żoną Aurelią gospodaruje na powierzchni 55 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka (31 krów mlecznych, z młodzieżą 55 sztuk). W gospodarstwie jest nowoczesny sprzęt dofinansowany z funduszy unijnych.
Dodatkowe atrakcje
Przez prawie dwie godziny na scenie drawskiego amfiteatru Grupa Biesiadna „BAR” bawiła publiczność swoim wdziękiem i dużą otwartością. Na scenie zaprezentowała swoje talenty wokalne Patrycja Graś z Piłki oraz zespół „Exters”.
Oprócz przejażdżek końmi w siodle i bryczką można było obejrzeć ozdobny drób domowy i papugi hodowane przez mieszkańców Drawska. Wypuszczono również gołębie jako symbol wolności i pokoju między Bogiem a ludźmi. Na boisku przy amfiteatrze rozegrano pojedynek piłkarski o Mistrzostwo klasy B WZPN Poznań LZS „Sokół” Drawsko-LZS „Sokół” Gębice z wynikiem 3-4.
Konkursy
Nie mogło zabraknąć wieńców dożynkowych. Przewodnicząca komisji konkursowej Anna Fręś Sekretarz Gminy ogłosiła wyniki. Pierwsze miejsce zajął wieniec Sołectwa Drawsko, który będzie reprezentował Gminę Drawsko na Dożynkach Powiatowych w Połajewie w najbliższą niedzielę. Drugie miejsce należało do Sołectwa Moczydła, a w dalszej kolejności miejsca zajęły Sołectwa: Chełst, Kawczyn, Kwiejce Nowe.
W konkursie na „Największą dynię” zwyciężyła dynia z Gospodarstwa Agroturystycznego „Brokowo” Stefana Szczepskiego w Kamienniku; drugie miejsce zajęła dynia Hanny Marks z Pęckowa; trzecie dynia Leona Noji z Pęckowa. Konkurs koordynował pracownik urzędu Henryk Kolasiński.
Podziękowania
Na końcowy efekt Gminno-Parafialnego Święta Plonów 2022 pracował cały zespół osób i instytucji, którym należą się szczególne podziękowania. I dlatego w imieniu Samorządu Gminy Drawsko serdeczne podziękowania kierujemy w stronę współorganizatora Dożynek Gminno-Parafialnych 2022 – Sołectwa Drawsko z dużym zaangażowaniem Sołtysa Drawska Agnieszki Giś i jej męża Marcina. Dziękujemy Księdzu Proboszczowi Mariuszowi Marciniakowi za możliwość organizacji po raz pierwszy w Drawsku podczas dożynek Mszy św. polowej oraz za otwartość, zaangażowanie i wspaniały koncert „Zawirusowanych” z wokalem Księdza Mariusza. Podziękowania należą się Sołectwom: Drawsko, Drawski Młyn, Pęckowo, Piłka, Kawczyn, Kamiennik, Chełst, Moczydła, Kwiejce Nowe za wsparcie w przygotowanie dożynek, czy to finansowe, czy to organizacyjne, jak min. przygotowywanie witaczy-wystroju Drawska. Własną inicjatywę przygotowania witaczy dożynkowych wykazali także mieszkańcy: Dominika Marek i Marian Kubiś.
Za pomoc, współorganizację i przyczynienie się do uświetnienia tegorocznego Święta Plonów, dziękujemy: pracownikom Urzędu Gminy Drawsko-Annie Fręś, Sylwii Marek, Henrykowi Kolasińskiemu, Hannie Matkowskiej, Katarzynie Ciechanowicz, Ilonie Rychlik, Justynie Kwita, Hannie Gapskiej – opiekunowi świetlicy w Drawsku, Justynie Wyrwa świetlicowej w Chełście, Markowi Helakowi, strażakom – jednostce OSP Drawsko, Policji. Za pełnienie roli konferansjera dziękujemy Katarzynie Tecław.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę delegacji wieńcowych i pracujących przy wyplataniu wieńców oraz w stronę właścicieli bryczek konnych: Sylwestra Płachty z Drawskiego Młyna, Piotra Marchewki z Kamiennika; konno w siodle przejazd uświetnił Marcin Wargin z Drawska. Dziękujemy wystawcom zwierząt: Danucie Rafałowi Banaś z Drawska za wystawę papug; Ryszardowi Rajewskiemu z Krzyża za wystawę kur ozdobnych, Beacie Jarosławowi Koza z Drawska za możliwość obejrzenia królików i kur ozdobnych, Rodzinie Kaus z Drawska, za gołębie, które zostały wypuszczone w niebo podczas obrzędu dożynkowego – dzielenia chlebem.
Dziękujemy sponsorom, którzy rzeczowo bądź finansowo wsparli tegoroczne Dożynki Gminne. A znaleźli się wśród nich:
– Bank Spółdzielczy w Wieleniu
-Piekarnia z Tradycjami w Drawsku, Barbara Tryboba
– Przedsiębiorstwo Handlowe „Jerzyk” w Pęckowie, Piotr Jerzy
– Firma „LESMAT” w Pęckowie, Leszek Matelski
– Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie
– Firma Handlowo Usługowa A.M.G. w Drawsku, Agnieszka Giś
Dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji Gminno – Parafialnego Święta Plonów w Drawsku 2022.
Dziękujemy również za obecność i wspaniałą atmosferę naszym mieszkańcom i gościom, a na kolejne dożynki zapraszamy za rok!
dr Sylwia Marek
Kierownik Referatu Organizacyjnego